Skip to main content Skip to footer

Miofascijalni tretman

CJELOKUPNO ZDRAVLJE DIO JE UNUTARNJEGA ZDRAVLJA I ŽIVOTA BEZ BOLI.

Zamislite pokrivač na krevetu, uzmite jedan kraj pokrivača i nategnite ga u jednom smjeru. Cijeli pokrivač povlači se u tom smjeru, čak i oni najudaljeniji dijelovi. Tako otprilike fascija odgovara na poticaj u tijelu, napetost na jednom dijelu izaziva lančani utjecaj u svim smjerovima.

Kad sjedite za stolom, rad za tipkovnicom isteže tijelo naprijed i isteže fasciju u križima i kukovima. Prekrižena noga preko noge rasteže fascije oko koljenskog zgloba i dovodi ju u tenziju (napetost). Ta se tenzija preko fascije prenosi do fascije mokraćnog mjehura, i tako otežava funkciju organa. Dio fascije koji je zategnut ometa uredan rad organa i pojedinih sustava, pa tako i sustava za pokretanje (mišića, zglobova). Latinska riječ fascia, u množini fasciae znači ovojnica. Ona obavija sve organe, svaki mišić i razdvaja mišićna vlakna. Obavijanjem mišića pretvara se u tetivu i na taj način se veže za kost i omogućuje pokretanje. Fascije su vezivno tkivo, kako sama riječ kaže, one su međusobno povezane i tvore složenu povezanu mrežu koja se proteže od vrha lubanje do nožnih prstiju, od površine do unutarnjih organa. Međunarodni kongres za istraživanje fascije definira fasciju kao bilo koji gusti, nepravilni sloj vezivnoga tkiva koji prekriva tijelo, aponeuroze (široke tetive), ligamente, tetive, retinakule, zglobne kapsule, ovojnice organa i krvnih žila, moždane ovojnice (meninge), pokosnicu (periost) i sva unutarmišićna vlakna, mišićna vlakna (miofascije), isključujući kosti i hrskavično tkivo (Langevin i Huijing, 2009.).

Fascija je mjesto na kojem treba tražiti uzrok bolesti i mjesto za provjeru i početak liječenja kod svih bolesti (A. T. Still). KRONIČNI STRES, povrede, ozljede, ponavljajuće ozljede, hormonska neravnoteža, manjak kretanja i loše držanje smanjuju gipkost (elastičnost) i pregibljivost (fleksibilnost) fascije. Nastaju priraslice (adhezije) i zadebljanja na fasciji. Takva promijenjena, kruta i nesavitljiva fascija loše utječe na funkciju drugih sustava u tijelu. Promijenjena fascija na jednom dijelu tijela može uzrokovati BOL na udaljenom području, problem sa želudcem može uzrokovati bol u prsnoj kralježnici, između lopatica ili u ramenu (pokrivač na krevetu).

Studije su pokazale da fascije sadržavaju veliki broj osjetnih primatelja (receptora) koji snažno utječu na neuro-mišićnu fiziologiju. Fascija reagira na fizičke podražaje kao što su povrede, ali i na negativne misli i emocije kao i stres, no štiti tkiva od trauma i udaraca. Sve informacije pamti i skuplja, još od djetinjstva pamti svaki pad (pad na trticu uzrok je bolova u zdjelici, ali i vratu, jer su zdjelica i glava jedna cjelina povezana moždano-moždinskom ovojnicom, ovojnica oko mozga i kralježnične moždine). Isto tako, svaka emocionalna trauma ostavlja trag na fasciji. Sve to osjećamo kao fizičku bol, osjet tjelesne patnje i trpljenja. Osjećaj napetosti i zatezanja nas boli. Zato tretiranje samo jednoga područja nije djelotvorno i ne donosi dugotrajne rezultate. Važno je da takav tretman radi educirani terapeut koji poznaje anatomiju i fiziologiju fascije i tijela. Osteopatija fasciji pridaje veliku važnost i zato su osteopati educirani za tretiranje fascija.

Fascije drže organe, bez nje organi ne bi bili učvršćeni već bi se „šetali“ po trbušnoj šupljini. Zahvaljujući fasciji mišići imaju svoj oblik, ona odvaja i stabilizira mišiće i organe omogućujući tako da međusobno lagano kližu u kretanju. Fascija je u idealnom stanju glatka, gipka, opruživa, savitljiva i rastezljiva, a to znači da omogućuje istezanje u punoj dužini u svim smjerovima i vraća se u prvotno stanje. Svaki je organ zamotan u fasciju koja je povezana s kralježnicom, rebrima ili zdjelicom. Stisnuta fascija (fascija u tenziji) oko organa može ometati funkciju organa. Hvatište fascije na kralježnicu može biti uzrok bolova u leđima. Zato je važno tretirati fascije oko organa jer su čest uzrok bola. To je dio svakog osteopatskoga tretmana. Sve su to razlozi zašto moramo tretirati fascije, jer ako funkcionalne smetnje zbog zategnutosti traju predugo nastaju patološke promjene. Fascija je jedino tkivo koje mijenja konzistentnost pod stresom i ima sposobnost ponovo vratiti gipkost nakon osteopatske manipulacije (tretmana).

Emmet terapija

Emmet terapija je inovativna tehnika fizioterapije koja se fokusira na upotrebu laganih dodira i specifičnih pritisaka na određene točke tijela kako bi se postiglo opuštanje mišića i olakšanje bolova. Ova metoda, koju je razvio australski terapeut Ross Emmett, temelji se na razumijevanju tjelesnih refleksa i biomehanike. Emmet terapeuti koriste svoje ruke kako bi primijenili nježne pritiske na određene mišićne točke, čime potiču tjelesni odgovor koji može dovesti do smanjenja mišićne napetosti, poboljšanja pokretljivosti i općeg osjećaja dobrobiti.

Emmet terapija se pokazala učinkovitom u tretiranju raznih problema, uključujući bolove u leđima, glavobolje, napetost u vratu, sportske ozljede i poremećaje pokretljivosti. Terapeuti često kombiniraju Emmet tehniku s drugim modalitetima liječenja kako bi pružili sveobuhvatan pristup rehabilitaciji i terapiji. Njena primjena je široka, a metoda je cijenjena zbog svoje nježnosti i brzih rezultata. Ova terapija je pogodna za ljude svih dobnih skupina i različitih zdravstvenih stanja, što je čini izuzetno korisnim alatom u području fizioterapije i rehabilitacije.

Stranica koristi kolačiće kako bi se osiguralo bolje korisničko iskustvo i funkcionalnost stranica.